«Κατοστάρα» του Παναθηναϊκού στην ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν ανώτερος της ΑΕΚ, την οποία νίκησε με το επιβλητικό 100-75 για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με ενέργεια στην άμυνα και από την άμυνα βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, τελειώνοντας το παιχνίδι με 15/31 τρίποντα και 19/36 δίποντα.

Πρώτος σκόρερ τους ήταν ο Παπαπέτρου με 20 πόντους (4/5 τρίποντα), 16 είχε ο Σαντ-Ρος με 3/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και 14 (συν 6 ασίστ) ο Μέικον 14.

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την πέμπτη συνεχή νίκη (σε 6 αγώνες), ενώ από την Ένωση, που υποχώρησε στο 3-4, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκρίφιν με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 12-4 χάρις σε τέσσερα συνεχή τρίποντα από Παππά (δύο), Γκρίφιν και Αγκόλα, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με Παπαπέτρου και Ουάιτ για το προσπέρασμα με 13-12 και 23-16, για να κλείσεο το πρώτο ημίχρονο στο 54-40.

Mε τρίποντα από Μποχωρίδη και Παπαπέτρου ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την τρίτη περίοδο, για το 60-43. Με τον Κασελάκη να «σιγοντάρει» τον Παπαπέτρου, η ομάδα του Πρίφτη έφτασε και στο +27 (76-49), για να γράψει το ταμπλό στο 30΄ 79-53.

Τυπική διαδικασία ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να προσφέρουν και θέαμα και να φτάνουν στους 100 πόντους χάρη σε μία βολή του Καββαδά.