ΕΚΟ Acropolis Rally 2021: Νικητής ο Kalle Rovanpera

O Kalle Rovanpera κατέκτησε τη νίκη στο ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις, με τους Ott Tanak και Sebastien Ogier να τον συνοδεύουν στο βάθρο.

Το ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις ολοκληρώθηκε πριν από λίγα λεπτά, με τους Kalle Rovanpera-Jonne Halttunen (Toyota Yaris WRC) να διατηρούν τη διαφορά που είχαν δημιουργήσει, κατακτώντας εμφνατικά τη δεύτερη φετινή τους νίκη, έπειτα από το Ράλλυ Εσθονίας, αφού επικράτησαν και στην Power Stage.

Οι Ott Tanak-Martin Jarveoja (Hyundai i20 Coupe WRC) τερμάτισαν στη δεύτερη θέση, έχοντας σημειώσει έναν ταχύτερο χρόνο σήμερα.

Στο βάθρο ανεβαίνουν και οι Sebastien Ogier-Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC), οι οποίοι έκαναν άλμα τίτλου με την τρίτη θέση.

Οι Dani Sordo-Candido Carrera (Hyundai i20 Coupe WRC) βρέθηκαν στην 4η θέση, ακολουθούμενοι από τους Gus Greensmith-Chris Patterson (Ford FIesta WRC).

Οι Elfyn Evans-Scott Martin (Toyota Yaris WRC) κατέκτησαν την 6η θέση, ξεπερνώντας στην Power Stage τους Adrien Fourmaux-Renaud Jamoul (Ford Fiesta WRC), που έχασαν χρόνο λόγω ενός τετ-α-κε.

Οι Thierry Neuville-Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC) ανέβηκαν τελικά στην 8η θέση, πετυχαίνοντας το στόχο που είχαν θέσει μετά από τα προβλήματα της Παρασκευής, να ξεπεράσουν τα αυτοκίνητα προδιαγραφών Rally2.

Μια θέση πιο πίσω τερμάτισαν οι Andreas Mikkelsen-Elliott Edmondson (Toksport, Skoda Fabia Rally2 evo), οι οποίοι ήταν το ταχύτερο πλήρωμα με αυτοκίνητο προδιαγραφών Rally2. Τη δεκάδα Γενικής, συμπληρώνουν οι Marco Bulacia-Marcelo Der Ohannessian (Toksport, Skoda Fabia Rally2 evo), οι οποίοι ήταν δεύτεροι και στο WRC 2.

Στο WRC 3, νικητές αναδείχθηκαν οι Γάλλοι Yohan Rossel-Alexandre Coria (Citroen C3 Rally2) που ολοκλήρωσαν στην 11η θέση Γενικής.

Μείνετε συντονισμένοι, θα ακολουθήσει αναλυτική ενημέρωση.

Αναλυτική ενημέρωση μπορείτε να βρείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις.

Ζωντανά αποτελέσματα, υπάρχουν στην επίσημη ιστοσελίδα του WRC.