Νίκη στη Μόσχα με σούπερ εμφάνιση ο Ολυμπιακός

Ένας εντυπωσιακός επιθετικά Ολυμπιακός επανέκαμψε δριμύτερος στην Ευρωλίγκα, διακόπτοντας εμφατικά το αρνητικό σερί των τριών ηττών, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Με επιθετική πολυφωνία και παίζοντας χορταστικό μπάσκετ, οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν νικητές με 105-88 από τη Μόσχα απέναντι στη Χίμκι και ολοκλήρωσαν τη χρονιά και τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης με θετικό τρόπο, σημειώνοντας την όγδοη επιτυχία τους σε 16 αγώνες.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μέτρησε 16 εύστοχα τρίποντα σε 29 προσπάθειες, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της στη διοργάνωση (από το 2000 κι ένθεν), που είχε σημειωθεί στις 27 Οκτωβρίου 2016 στη Βιτόρια και στη νίκη (95-90) επί της Μπασκόνια, όταν οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μετρήσει 16/30 προσπάθειες πίσω από τα 6,75 μέτρα.

Ταυτόχρονα, οι 105 πόντοι συνιστούν την πέμπτη καλύτερη επίδοση της επίθεσής του στα χρονικά της Ευρωλίγκας, ενώ ο Ολυμπιακός έφτασε ή και ξεπέρασε τους 100 πόντους σε παιχνίδι χωρίς παράταση για πρώτη φορά ύστερα από μια επταετία και συγκεκριμένα από τις 5/12/2013, στο νικηφόρο 105-103 επί της Μπάγερν στο Μόναχο.

Υπενθυμίζεται ότι το ρεκόρ πόντων της πειραϊκής ομάδας στην Ευρωλίγκα παραμένουν οι 113 πόντοι που είχε σημειώσει στις 19 Δεκεμβρίου 2007, στο επίσης εμφατικό 113-80 επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνα.

Αγωνιστικά, ύστερα από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο (26-23 στο 10΄, 51-50 στο 20΄), οι φιλοξενούμενοι είδαν το... σενάριο των προηγούμενων αγώνων τους να επαναλαμβάνεται και κατάλαβαν πως εν αρχή του παντός η άμυνα.

Όταν λοιπόν αποφάσισαν να βελτιώσουν (κι) αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού τους, η κατάσταση έγινε πολύ απλή γι΄ αυτούς και τους επέτρεψε να μπουν στην τελευταία περίοδο έχοντας οικοδομήσει στο 30΄ μια σημαντική διαφορά 14 πόντων (78-64), παρά τις προσπάθειες του Σβεντ, έχοντας ολοκληρώσει ένα σερί 10-0 και σκοράροντας κατά ριπάς από την περιφέρεια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Χίμκι επιχείρησε την ύστατη προσπάθεια και χτυπώντας κοντά στο καλάθι μείωσε σε 70-81 στο 33΄, όμως χωρίς πανικό ο Ολυμπιακός είχε πάντοτε τις λύσεις, αντέδρασε σωστά σε άμυνα κι επίθεση, ξανάφερε το σκορ σε απαγορευτικό για τους Ρώσους επίπεδο (89-720 κι ο αγώνας πήρε το δρόμο του.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε μεγάλη εμφάνιση για τον Ολυμπιακό, που είχε πέντε «διψήφιους» στο σκοράρισμα. Ο διεθνής γκαρντ μέτρησε 25 πόντους με 5/7 τρίποντα και μοίρασε 5 ασίστ, ενώ από κοντά σε απόδοση ακολούθησαν οι Σάσα Βεζένκοφ (19π., 3/6 τρίποντα) και Οκτάβιους Έλις (15π., 8 ριμπάουντ).

Ακόμη, ο Άαρον Χάρισον είχε 12 πόντους (3/5 τρίποντα) και ο Χασάν Μάρτιν 11, ενώ από το ρωσικό συγκρότημα ο Αλεξέι Σβεντ μέτρησε μεν 22 πόντους, αλλά είχε 3/8 τρίποντα.