Ολυμπιακός - Άλμπα 75-71: Δεν έπεσε στο τείχος του Βερολίνου

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Άλμπα Βερολίνου για την 8η αγωνιστική της EuroLeague και φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 75-71.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπήκε καθόλου καλά στο παρκέ, αφού οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 7-0 στα πρώτα πέντε λεπτά με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν με τίποτα να σκοράρουν.

Η Άλμπα έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +12 (10-22) στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος με τον Ολυμπιακό να έχει 2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, τρεις ασίστ και 8 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχε το ίδιο σκηνικό με τον Λο να γράφει το 12-26 και δύο λεπτά πριν το ημίχρονο το σκορ ήταν στο 20-35. Τελικά, οι Πειραιώτες μάζεψαν λίγο τη διαφορά και πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 24-35.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο και φάνηκε από την πρώτη φάση με τον Σλούκα να σημειώνει το 26-35, πετυχαίνοντας τους πρώτους του πόντους στο ματς.

Στο 27΄, η ελληνική ομάδα μείωσε στον πόντο (38-39) και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 29' με 45-44 και οολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με +7 (51-44) με δύο σερί τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη και επιμέρους σκορ περιόδου 27-9.

Η Άλμπα Βερολίνου δεν τα παράτησε και μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και στα πρώτα δύο λεπτά μείωσε σε 53-52, αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και στο 35΄ ξέφυγε με +12 (66-54) και πήρε μια εύκολη νίκη με 75-71.

Οι Πειραιώτες έχουν ρεκόρ 5-3, ενώ οι Γερμανοί έχουν μόλις μία νίκη σε έξι αγώνες. Στη διαβολοβδομάδα που έρχεται ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Βαρκελώνη με την Μπαρτσελόνα (18/11 στις 22:00) και στη Λιόν με τη Βιλερμπάν (20/11 στις 21:45).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (6 ασίστ), Σλούκας 9 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 11, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 13 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (1), Γκιφάι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 8, Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τίμαν 10, Γκρέιντζερ 7 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 8

* Οι απόψεις του ιστολογίου μπορεί να μη συμπίπτουν με τις απόψεις του/της αρθρογράφου ή τα περιεχόμενα του άρθρου.