Πήρε... φόρα ο Ολυμπιακός, νίκη και στο Καζάν

Ο Ολυμπιακός άρχισε να προκαλεί... ανησυχία στην Ευρωλίγκα και μακριά από το ΣΕΦ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε σε δεύτερη συνεχή εκτός έδρας νίκη στην κορυφαία ηπειρωτική οργάνωση συλλόγων, καθώς μετά το θρίαμβο στο Μιλάνο επί της Αρμάνι, την περασμένη εβδομάδα, επιβλήθηκε απόψε στο Καζάν και της Ούνιξ, με 87-84 στην παράταση.

Με κορυφαίο παίκτη τους τον Σάσα Βεζένκοφ, που σημείωσε 22 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν μια σημαντική νίκη σε μια πολύ δυνατή έδρα κι απέναντι σε ένα πολύ ανταγωνιστικό συγκρότημα, όπως είναι αυτό του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε στο 77-77.

Ο Ολυμπιακός, που από το ξεκίνημα της φετινής Ευρωλίγκας δείχνει ότι στόχος του δεν θα είναι μόνο μια απλή συμμετοχή στα πλέι οφ, έφτασε τις εννέα νίκες σε 13 αγώνες, υποχρεώνοντας ταυτόχρονα το ρωσικό σύλλογο, που μετρούσε αήττητο σερί 4-0, στην έκτη ήττα του.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 20-17, αλλά στο ξεκίνημα της δεύτερης , με ηγέτες Σλούκα και Ζαν-Σαρλ η πειραϊκή ομάδα προσπέρασε με 32-26 και με απανωτά τρίποντα έφτασε στο 40-33, για να μειώσουν οι Ρώσοι στο καλάθι κλείνοντας το ημίχρονο (40-42).

Με τον Κάαναν να «βομβαρδίζει» πίσω από τα 6,75 στην τρίτη περίοδο η Ούνιξ πέρασε μπροστά στο σκορ κι έφτασε στο 30΄ προηγούμενη με 62-59, για να «ανταποδώσει» ο αντίπαλός της με επιμέρους σκορ 8-2, ανακτώντας το προβάδισμα (67-64).

Με το σκορ στο 72-72 στο 37΄ το τρίποντο του Ντόρσεϊ έφερε προβάδισμα, αλλά ο Κάαναν απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 39΄. Ο Φαλ ξανάδωσε προβάδισμα, ο Τζεκίρι ισοφάρισε στα 12,7΄΄ πριν τη λήξη με επιθετικό ριμπάουντ και οι Σλούκας - Ντόρσεϊ απέτυχαν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους στην τελευταία επίθεση.

Με όπλο την άμυνα ο Ολυμπιακός πέρασε με 4 πόντους (81-77), ενώ με λέι απ του Λαρεντζάκη και τρίποντο του Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +5 (86-81).

Ο Κάαναν, που δεν περιοριζόταν, μείωσε στο καλάθι (84-86), ενώ ο Σλούκας με 1/2 βολές στα 6,2΄΄ πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού ο Χεζόνια αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Εκτός του Βεζένκοφ εξαιρετικός ήταν επίσης ο Σλούκας με 12 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από 10 πόντους μέτρησαν Φαλ και Λαρεντζάκης. Από τη ρωσική ομάδα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπράουν και Κάνααν με 21π. και 20π. αντίστοιχα, ενώ ο Χεζόνια έμεινε στους 11π. με 3/14 σουτ.