Ξανά προβάδισμα ο Παναθηναϊκός, 94-83 την ΑΕΚ

INTIME SPORTS/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Μια νίκη μακριά από τους τελικούς της Α1 Ανδρών βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, που πήρε εκ νέου το προβάδισμα (2-1) στην ημιτελική σειρά με την ΑΕΚ.

Η ομάδα του Οντέντ Κάτας νίκησε με 94-83 την Ένωση στο ΟΑΚΑ και την προσεχή Τετάρτη (26/5, 20:00) θα έχει την ευκαιρία να τελειώσει τη σειρά, αρκεί να νικήσει στο ίδιο γήπεδο, ως φιλοξενούμενη αυτή τη φορά.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλεύτηκε το ξέσπασμα του Χεζόνια στην πρώτη περίοδο (12π.), σηκώνοντας κεφάλι στο σκορ και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +10 (20-10).

Οι «πράσινοι» έδειξαν σταθερότητα στην παραγωγικότητα και στη δεύτερη περίοδο και δεν αγχώθηκαν από το καλύτερο επιθετικό πρόσωπο της ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα, προηγούμενοι με +13 (50-37) στο ημίχρονο.

Με τον Λοτζέσκι να βρίσκει ρυθμό από τα 6,75 στην τρίτη περίοδο (3/3 τρίποντα) και άμυνα σε όλο το παρκέ, η ΑΕΚ βρέθηκε κοντά στην ανατροπή (63-58 στο 28΄), αλλά δύο σερί τρίποντα των Μήτογλου και Μπέντιλ κράτησαν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση 69-60 (στο 30΄).

Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου κι ευστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα (2 Χεζόνια, 1 Μήτογλου) ξέφυγαν με +16 στο 22΄ (78-62).

Ωστόσο, η αφύπνιση του Ματσιούλις έφερε την ΑΕΚ και πάλι σε απειλητική θέση (86-83 στο 37΄), με τον Μήτογλου όμως να απαντά άμεσα από τα 6.75 (89-83) και τον Γουάιτ να «σφραγίζει» τη νίκη από την ίδια θέση στα 45΄΄ για τη λήξη (94-83).