Δεν άντεξε στο Μιλάνο ο Ολυμπιακός

INTIME SPORTS/ © Intime p.a.
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 79-90 από την Αρμάνι στο Μιλάνο, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησε στην 11η θέση της γενικής κατάταξης.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από το -18 με αντεπίθεση διαρκείας, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν ως το τέλος καθώς η απόδοσή τους έπεσε στο καθοριστικό τελευταίο δίλεπτο.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κατέγραψε την πέμπτη συνεχή νίκη, έφτασε το ρεκόρ της στο 14-7 και απολαμβάνει, μόνη, την τρίτη θέση.

Με έφεση στο επιθετικό ριμπάουντ στην αρχή, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-7 στο ξεκίνημα, αλλά οι παίκτες του έκαναν γρήγορα τα 5 φάουλ και οι Ιταλοί βρήκαν ευκαιρία να τρέξουν σερί 7-0 και να περάσουν με 14-9.

Με Πρίντεζη και Βεζένκοφ να χτυπούν μέσα από τη ρακέτα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, αλλά ο οίστρος του Ροντρίγκεθ έφερε στο 24-19 στο δεκάλεπτο.

Με τους «ερυθρόλευκους» να είναι πολύ άστοχοι από την περιφέρεια αλλά και να υποπίπτουν σε πολλά λάθη, η Αρμάνι πήρε διψήφια διαφορά (37-23) και λίγο αργότερα έφτασε και στο +18 (44-26), πριν οι Σλούκας και ΜακΚίσικ μειώσουν σε 34-44 στο ημίχρονο.

Οι διαιτητές τιμωρούσαν με φάουλ κάθε άμυνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η βελτίωση στο μακρινό σουτ έφερε το 48-53 στο 23΄, ενώ στο 28΄ η πειραϊκή ομάδα ισοφάρισε σε 60-60.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο παιχνίδι έως το 32΄, οπότε η διαφορά ήταν στον πόντο (67-68). Αίφνης, ΜακΚίσικ και Χάρισον άρχισαν να έχουν κακές επιλογές και η Αρμάνι ξέφυγε με 77-67 στο 35΄.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε στο καλάθι (79-81) στο 38΄, αλλά μια τρίποντη «βόμβα» του Ντιλέινι κατέστρεψε τις ελπίδες του Ολυμπιακού, οι Λαμβαρδοί έκαναν ένα 9-0 και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 90-79.