Παναθηναϊκός - Βιλερμπάν 88-71: Επιτέλους νίκη με σούπερ Νέντοβιτς

© Φωτογραφία : INTIME Sports
Οι πράσινοι με κορυφαίο τον ασταμάτητο Σέρβο γκαρντ και πολύ καλούς τους Παπαγιάννη και Μήτογλου πήραν εύκολα τη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της Βιλερμπάν.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην 6η του νίκη στη φετινή του νίκη, επικρατώντας της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με 88-71.

Με τον Νέντοβιτς να κάνει όργια με 33 πόντους (5/10 τρ., 6 ασίστ), τον Παπαγιάννη ατομικό ρεκόρ (18π.) και τρομερό Μήτογλου (11π., 9 ριμπ.) οι πράσινοι πήραν μια νίκη – ανάσα ενόψει της έλευσης του Όντεντ Κάτας.

Επόμενο ματς για το Τριφύλλι είναι με τη Φενέρμπαχτσε την Παρασκευή (15/01, 19:00).

Από το 7-15 στο 25-17

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Καλαϊτζάκη, Μήτογλου και Παπαγιάννη. Νωρίς – νωρίς οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με 0-5 πίσω στο σκορ, αφού σε δυο κατοχές έγινε λάθος στο κατέβασμα της μπάλας και τη δεύτερη στο transition. Ο Νέντοβιτς μείωσε 7-8 στο 3’ αλλά οι πράσινοι έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ έκλειναν πολύ στη ρακέτα όποτε έπαιρνε την μπάλα ο Φαλ με τους άλλους να εκτελούν από την περιφέρεια.

Μετά το 7-15 ο Παναθηναϊκός με ένα 11-2 προσπέρασε στο σκορ με 18-17. Ο Φαλ δημιουργούσε προβλήματα αλλά στην άλλη άκρη οι πράσινοι τον είχαν βάλει στη μέση και ο Παπαγιάννης κάρφωσε τρεις φορές χωρίς αντίπαλο. Το πράσινο σερί έφτασε το 17-2 (25-17) με Νέντοβιτς, Όγκαστ να βάζουν σερί γκολ φάουλ και το δεκάλεπτο έληξε 25-21.

Μετά τον Νέντοβιτς ο Παπαγιάννης

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν θετικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο (32-26 στο 13’) με τον τρομερό Νέντοβιτς να έχει 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και ασίστ. Το μοναδικό άσχημο ήταν το 3ο φάουλ του Όγκαστ που όσο αγωνίστηκε ήταν θετικός. Στο 14’ ο Παναθηναϊκός με δυο σερί λάθη έδωσε 4 πόντους στη Βιλερμπάν για το 32-30 με τον Χαραλαμπίδη να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Παπαγιάννης κάρφωνε αβέρτα (38-36 στο 17’) αν και οι Γάλλοι πλέον είχαν περιορίσει τον Νέντοβιτς (στο σκοράρισμα, όχι δημιουργικά) και ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος από την περιφέρεια. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε 45-42 με τρίποντο του Νέντοβιτς που είχε ήδη 18 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν πάθει ζημιά από τον Κόουλ και δεν μπορούσαν να προστατεύσουν το αμυντικό ριμπάουντ απέναντι στον θηριώδη Φαλ.

Ο Σέρβος ήταν on fire

O Νέντοβιτς ξεκίνησε ζεστός και στο τρίτο δεκάλεπτο για το 50-48 στο 23’, με τον Παναθηναϊκό όμως να είναι μην είναι συγκεντρωμένος στην επίθεση. Ο Σέρβος το είχε πάρει προσωπικά και με τρίποντο έκανε το 55-48 έχοντας 28 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια διαφορά της τάξης των 5-6 πόντων (57-51 στο 26’), όμως τους έλειπε ένα ξέσπασμα για να εδραιώσουν τη θέση τους, με τον Νέντοβιτς να συνεχίζει το βιολί του με τρίποντο για το 60-53. Η διαφορά πήγε στους 9 (62-53 και 64-55), όμως η έξοδος του Σέρβου για να πάρει ανάσες κόστισε κάπως στον Παναθηναϊκό με το δεκάλεπτο να λήγει 70-60 με καλάθι του ασταμάτητου Νέντοβιτς (33π.).

Έκανε αυτά που έπρεπε

Στη σκιά του σοβαρού τραυματισμού του Λακόμπ στον αυχένα, ο Παναθηναϊκός διατηρούσε μια διψήφια διαφορά (72-62 στο 32’ και 76-65 στο 33’) κι έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση. Ο Μήτογλου έστειλε τη διαφορά στο +13 (78-65) και γενικά στο δεύτερο μέρος, η άμυνα των γηπεδούχων ήταν πολύ καλύτερη, κυρίως γιατί βρέθηκε το αντίδοτο στο μαρκάρισμα του Φαλ, έχοντας δεχτεί 23 πόντους σε 15'. Το τρίποντο του Μήτογλου στα 3:30 για το φινάλε έκανε το 83-65 και ουσιαστικά έγειρε οριστικά την πλάστιγγα για το Τριφύλλι που με τον Μακ πήγε στο +19 (86-67). Τα όσα ακολούθησαν ήταν διαδικαστικά με το σκορ στο τέλος να γράφει 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Χαραλαμπίδης): Μακ 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 4, Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Νέντοβιτς 33 (6/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 2, Μήτογλου 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 7 (0/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 5 (1), Καουντί 3 (1), Λακόμπ, Ντιότ 4 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουόλτον Τζούνιορ 5 (2/7 σουτ), Μπακό 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές), Λάιτι 13 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιαμπουσέλε 7 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Κόουλ 15 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές).