Κόκκινο το ντέρμπι των «αιωνίων»

INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του στην Ελλάδα και ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Α1 βόλεϊ ανδρών, με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Δουλκίδης, ο οποίος με τέσσερις συνεχόμενους άσους στο τάι μπρέικ οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στη μεγάλη νίκη, χάρις στην οποία οι πρωταθλητές πέρασαν μόνοι στην κορυφή της Α1.

Για τρίτο συνεχόμενο ματς ο Ολυμπιακός οδηγήθηκε στο 5ο σετ (με Κηφισιά και Μόντενα τα δύο προηγούμενα), αλλά αυτή την φορά ήταν αυτός που χαμογέλασε στο φινάλε.

Στο «αιώνιο» ντέρμπι οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στα σετ (1-0 και 2-1), αλλά τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στο τάι μπρέικ να πανηγυρίσουν μία μεγάλη νίκη. Οι «πράσινοι» πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, αλλά στο κρίσιμο τέταρτο σετ κι ενώ το σκορ ήταν 23-23 έχασαν δύο συνεχόμενους πόντους και μετά το 2-2 φάνηκαν να μην έχουν άλλες δυνάμεις.