Ήττα στον τελικό του Άμπου Ντάμπι για Τσιτσιπά

REUTERS/THOMAS PETER
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Ραφαέλ Ναδάλ με 1-2 στον τελικό του Mubadala World Tennis Championship, στο Άμπου Ντάμπι, χάνοντας από τον πρώτο αθλητή της παγκόσμιας κατάταξης στις λεπτομέρειες.

Σε έναν αγώνα που διήρκεσε πάνω από τρεις ώρες, ο 21χρονος πρωταθλητής κατάκτησε το πρώτο σετ με 7-6(3), έχασε το δεύτερο με 5-7 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Ναδάλ προηγήθηκε με 4-1, ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 3-4 και ισοφάρισε σε 6-6, αλλά πιο έμπειρος και ψύχραιμος ο Ισπανός δεν κράτησε στους 3 πόντους τον αντίπαλό του, κατακτώντας τον τίτλο για πέμπτη φορά σε αυτό το τουρνουά επίδειξης.

Στους ημιτελικούς ο Έλληνας τενίστας είχε νικήσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη, ενώ στον εναρκτήριο αγώνα του είχε αποκλείσει τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ.

* Οι απόψεις του ιστολογίου μπορεί να μη συμπίπτουν με τις απόψεις του/της αρθρογράφου ή τα περιεχόμενα του άρθρου.