Μουντομπάσκετ 2019: Το σήκωσαν οι Ισπανοί στην Κίνα

Η Ισπανία δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Αργεντινή επικρατώντας με 75-95 και κατέκτησε το Μουντομπάσκετ 2019 μετά το 2006 και τον τελικό με την Ελλάδα.

Οι «φούριας ρόχας» κατέκτησαν αήττητοι (8-0) το Παγκόσμιο Κύπελλο FIBA 2019 στη Κίνα κρεμώντας το χρυσό μετάλλιο στο στήθος στην επιστροφή τους για πρώτη φορά σε τελικό μετά το 2006 απέναντι στην Ελλάδα και πάλι στην Ασία (Ιαπωνία).

Οι Ισπανοί μπήκαν αφηνιασμένοι στο παρκέ της Wukesong Sport Arena στο Πεκίνο και έτρεξαν ένα σερί 7-0 παίζοντας καταπληκτική άμυνα και στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα πήραν και διψήφια διαφορά με +12 (2-14). Όμως, τότε πήρε μπροστά η μηχανή της Αργεντινής και με επιμέρους σκορ 11-0 μείωσε τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής (13-14). Ο Ρίμπας που μόλις είχε περάσει στο παρκέ με πέντε προσωπικούς πόντους έγραψε το 13-19 και ο Ερνάνγκομεθ το 13-21 σε ένα ξέσπασμα των «φούριας ρόχας» που τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με +9 (14-23).

«Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ισπανία μπήκε στο παρκέ όπως και στο πρώτο τζάμπολ και με ένα σερί 8-0 εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της με +17 (14-31), αλλά με προσωπικές ενέργειες του Λαπροβίτολα η Αργεντινή μείωσε ξανά στους 10 πόντους (21-31). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά στο +14 (21-35) αλλά και πάλι μειώθηκε στους 8 δύο φορές (27-35, 31-39), αλλά το ημίχρονο βρήκε την Ισπανία μπροστά στο σκορ με +12 (31-43).

Στην επανάληψη, η Αργεντινή πέτυχε το πρώτο καλάθι κάνοντας το 33-43, αλλά οι Ισπανοί με σερί 7-0 έφτασαν και πάλι τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο +17 με 33-50 στο 23' και στη συνέχεια στο +19 (33-52). Η διαφορά αντί να μειωθεί όλο και αυξανόταν με τον Ρούμπιο να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ κάνοντας το +22 (33-55)!

Στο +21 η Ισπανία
Ο Ντεκ έδωσε μια ανάσα με τρίποντο και στο καπάκι ο Καμπάτσο με νέα «βόμβα» μείωσε στο +16 (39-55) στο 25΄. Όμως και πάλι οι Ευρωπαίοι είχαν απαντήσεις και με επιμέρους σκορ 5-0 πήγαν τη διαφορά στο +21 (39-60) και η τρίτη περίοδος έληξε με 47-66.

Η τελευταία περίοδος φαινόταν να ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Αργεντινούς να τα παίζουν όλα για όλα και κατάφεραν να μειώσουν στο 33΄ στους 12 πόντους με το σκορ στο 56-68, αλλά η διαφορά στο 36' πήγε στο +17 (59-76) με ένα ξέσπασμα των Ισπανών. Μέσα σε ένα λεπτό, οι λατινοαμερικάνοι έκαναν το 66-78 και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ματς.

Ο Σέρχιο Γιουλ με ωραίο λέι απ στο 37' έφτασε τη διαφορά στο +16 (68-84) και ο Μαρκ Γκασόλ με βολές στο +18 (70-88) και ο Ρούμπιο με τρίποντο στο +21 (72-93). Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Ισπανοί με το ματς να έχει τελειώσει έπαιξαν με τον χρόνο και το τελικό αποτέλεσμα είναι το 75-95.

Από τους νικητές ο Ρίκι Ρούμπιο ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ο Ντεκ σταμάτησε στους 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-43, 47-66, 75-95.