Ο Ολυμπιακός «ισοπέδωσε» (3-0) τον Παναθηναϊκό

Μετά από ένα δαιμονισμένο 25λεπτο στο α' ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε «καθαρίσει» το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 10η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Πάουλο Μπέντο με την κεφαλιά του Μποτία στο 21', το πλασέ του Ελιονούσι στο 25' και την κεφαλιά του Ιντέγε στο 44' πήγε στο ημίχρονο με 3-0. Ο ΠΑΟ ήταν μέτριος και αγνώριστος μετά το πρώτο γκολ και παρότι είχε ευκαιρία στο 60' με πέναλτι, ο Λεντέσμα αστόχησε και τελικά το 3-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ετσι, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +7 από τον 2ο ΠΑΟ στην βαθμολογία και παίρνει από νωρίς... κεφάλι, έχοντας κερδίσει όλα τα ντέρμπι στο Καραϊσκάκη.

Εξαιρετική η διαιτησία του Σιδηρόπουλο στο ντέρμπι.