Ο Παναθηναϊκός... πάγωσε στο τέλος, αντί να «παγώσει» τη Μόσχα - Πάλεψε αλλά έχασε από ΤΣΣΚΑ

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έπαιζε… ακέφαλος από την άποψη ότι πήγε στη Μόσχα χωρίς τον αντικαταστάτη του Αργύρη Πεδουλάκη (αναμένεται άμεσα στην Αθήνα ο Πασκουάλ), όμως, κοίταξε στα μάτια την ΤΣΣΚΑ και λίγο έλειψε να κάνει το «μπαμ» της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Και ενώ μέχρι το 35’ ήταν ακόμη και μπροστά στο σκορ, στα τελευταία λεπτά, οι «πράσινοι» έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και τελικά ηττήθηκαν με 81-77 από τους Ρώσους που είδαν τον Δημήτρη Ιτούδη να… ιδρώνει για τα καλά κόντρα στην παλιά του ομάδα.

«Τζάμπα ήττα» θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αποψινή για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με εξαίρεση το κάκιστο πρώτο τετράλεπτο της αναμέτρησης, στη συνέχεια έβγαλε ενέργεια, στάθηκε όρθιος σε μία δυνατή έδρα, και είδε τον Ντιμίτρις Νίκολς (20π.) να πιάνει... εξωπραγματική απόδοση. Άξιος συμπαραστάτης του Αμερικανού ο Κέι Σι Ρίβερς με 16 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης ήταν απολαυστικός σε εκτέλεση (10), δημιουργία (8ασ.) και ριμπάουντ (9). Από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη «έλαμψαν» οι Νάντο ντε Κολό και Αντρέι Βοροντσέβιτς, οι οποίοι σημείωσαν από 20 πόντους.

Ένας άνευρος Παναθηναϊκός σε άμυνα και επίθεση, με τον Μπουρούση να σημειώνει το πρώτο καλάθι των «πράσινων» περίπου 3,5' μετά το τζάμπολ, βρέθηκε γρήγορα με την πλάτη στον τοίχο, απέναντι σε μία ΤΣΣΚΑ που είχε σε... κέφια τον Βοροντσέβιτς, ο οποίος ευστοχώντας και στη δεύτερη προσπάθεια του από τα 6.75 διαμόρφωσε το 17-5 στο 7΄. Σε εκείνο το σημείο, όμως, «ξύπνησε» ο Νίκολς, με τον Αμερικανό φόργουορντ να κάνει... πάρτυ από τα 6.75 απέναντι στην πρώην ομάδα του (3/3 τρίποντα), να δίνει αμυντικό ρεσιτάλ με 1 μπλοκ και να πρωταγωνιστεί στο επιμέρους σκορ 5-14, με το οποίο οι «πράσινοι» μείωσαν σε 22-19 στο 10΄.

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του Παναθηναϊκού συνέχισε να αποδίδει, με χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι οι δύο έμπειροι γκαρντ και αιχμή του δόρατος της επίθεσης της ΤΣΣΚΑ, Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, είχαν συγκομιδή μόλις 3 πόντους... Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας, με μεγαλύτερη συγκέντρωση στις επιλογές τους (υπέπεσαν σε μόλις 3 λάθη έναντι των 6 του α' δεκ.), συνέχισαν να κάνουν δύσκολη τη... ζωή των γηπεδούχων και με τον Νίκολς να παίρνει βοήθειες από τα 6.75 από τον Φελντέιν μείωσαν στο 18΄ σε 31-30 και αν δεν χρεωνόταν ο Αμερικανός με αντιαθλητικό φάουλ, τότε οι «πράσινοι» μπορεί να σημείωσαν την ανατροπή μέχρι το ημίχρονο... Ωστόσο, αυτό το λάθος βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +5 (35-30).

Στην τρίτη περίοδο ο Καλάθης συνεργάστηκε άψογα με τον Γκιστ και τροφοδοτώντας με διαδοχικές ασίστ τον Αμερικανό (8 πόντοι), οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 38-41 (23΄). Με αυτοπεποίθηση πλέον ο Καλάθης βρήκε στόχο από τα 6.75, ο Ρίβερς τον μιμήθηκε και οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +1 (57-58). Ο Γιώργος Βόβορας είδε σε αυτό το διάστημα τον Γκιστ να αποχωρεί τραυματίας (ελαφρύ διάστρεμμα στο αριστερό πόδι), αλλά να επανέρχεται στην τελευταία περίοδο.

Στον... επίλογο του αγώνα, πάντως, η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε την αμυντική λειτουργία της, ο Ντε Κολό έδωσε την ώθηση στην επίθεση και με τον Γάλλο να σκοράρει έξι διαδοχικούς πόντους οι Ρώσοι... προσπέρασαν και πάλι με 69-68 σο 37΄, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έχανε τον σκόρερ του, Νίκολς, με πέντε φάουλ. Ντε Κολό και Τεόντοσιτς εστίασαν στη συνέχεια το παιχνίδι τους στο κομμάτι της δημιουργίας και μοιράζοντας ασίστ βοήθησαν την ομάδα τους να ξεφύγει με +6 (74-68) περίπου 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη. Οι «πράσινοι» πήραν τους αιφνιδιασμούς, αλλά η αστοχία δεν τους επέτρεψε να ολοκληρώσουν ακόμη μία ανατροπή και είδαν τους γηπεδούχους να κόβουν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-30, 57-58, 81-77

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Χιμένεθ (Ισπανία), Πάστουσιακ (Πολωνία)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (3), Τεόντοσιτς 6, Όγκουστιν 8, Φριντζόν 8 (1), Τζάκσον 9 (1), Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 20 (5), Χίγκινς 4, Χριάπα, Κουρμπάνοφ, Χάινς 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Σίνγκλετον 8, Νίκολς 20 (3), Ρίβερς 16 (3), Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 8, Μπουρούσης 6, Καλάθης 10 (2).